Ingatlanfejlesztési projektek

Aranybánya vagy pénzügyi bukás az ingatlanbefektetés?

Az ingatlanbefektetés vonzó lehetőségnek tűnhet, de ez a befektetés sem való mindenkinek. Ezért mielőtt beleugranál, ismerd meg, mi a várható hozam, és hogy milyen kockázatokkal kell szembenézni.

Könnyű pénznek tűnhet egy lakást megvenni, kiadni, és hagyni, hogy a bérleti díj magától csepegjen a bankszámládra, ugye? Talán túl szép, hogy igaz legyen. Az ingatlanbefektetés vonzó lehetőségnek tűnhet, de ez a befektetés sem való mindenkinek. Mielőtt beleugranál, ismerd meg, mi a várható hozam, és hogy milyen kockázatokkal kell szembenézni. Ne hagyd, hogy az aranybányának tűnő lehetőségből pénzügyi bukás legyen!

 

A befektetés lényege a hozam

Az első és legfontosabb kérdés egy befektetésnél, hogy mekkora hozama lesz az ingatlanbefektetésnek. Ehhez azt is fontos tudni, hogy bérbeadásból vagy értékesítésből várod-e a kívánt hozamot, mert ez alapvetően befolyásolja a stratégiát. Tehát a legelső tisztázandó kérdés, hogy milyen céllal vennél ingatlant?

  • Felújítod és értékesíted?
  • Kiadod?
  • X év múlva szeretnéd értékesíteni, addig pedig kiadnád?

Mérd föl, hogy az adott ingatlan típusa és a helyszín hogyan teljesített az elmúlt években! Külön vizsgáld az eladó és a kiadó ingatlanokat!

Egy ingatlanbefektetés hozama nagyban az időzítésen múlik, hogy mikor vásárolod meg, illetve mikor adod el.

 

Kockázatok kezelése

Az ingatlanpiac nem hasonlítható össze egy vadnyugati kocsmával, hiszen az árak nem olyan hevesen ingadoznak, mint egy beviszkizett párbajhős, és az ingatlanpiac általában lassan reagál a gazdasági környezet megváltozására, de azért vannak kockázatai. Erről egy bekezdéssel lejjebb lesz szó. Az ingatlanárak folyamatos változásban vannak, de bármilyen irányba is tendáljanak, jóval lassabban érik el a csúcs- és mélypontot, mint más befektetési formák. Az elmúlt évtizedekben például láthattuk drasztikus emelkedéseket, és eséseket is egyaránt.

 

Likviditási probléma és a vészhelyzet

Egy ingatlanbefektetés gyengéje a likviditás, ugyanis ha az árak esni kezdenek, az ingatlant sokkal nehezebb eladni: vagy gyorsan, de veszteséggel szállsz ki, vagy vársz a jobb ajánlatra, ami viszont a kockázatot növeli. A problémát az jelenti, hogy ha pénzre van szükséged, akkor sem tudod csak az ingatlan egy részét pénzzé tenni, mert ehhez az egész ingatlant értékesítened kell. A szakemberek eleve ezért mondják, hogy csak olyan pénzt fektess be, amire garantáltan nem lesz szükséged, a magas hozamok ugyanis csak hosszú idő alatt érnek be. Eközben pedig bármikor előállhat olyan helyzet, amikor pénzre van szükséged, és ezt az ingatlanból nem tudod kivenni egyik napról a másikra.

Amit kevesen látnak meg a „könnyen jött pénz” mögött

Az ingatlankezelés rengeteg ráfordított időt és energiát követel. A bérleti díjak behajtásától kezdve a karbantartáson át sok mindent magadnak kell intézned, hacsak nem bízol meg egy professzionális kezelőcéget. A kezdeti és fenntartási költségek sem elhanyagolhatóak, és ne felejtsd el a bérleti díjból levont adókat sem. Abban is van kockázat, ha a lakás csak üresen áll, illetve amikor az ingatlan értéke ingadozik. Ezek a nem szembetűnő, de fixnek mondható kiadások:

  • felújítás / szintentartás / karbantartás
  • adók, ügyvédi díj
  • bútorok
  • kintlévőségkezelés
  • ha céget bízol meg a kiadással, akkor az ő jutalékuk
  • ha te intézel mindent, akkor a saját honoráriumod
  • ha hitelt is vettél fel, akkor annak a törlesztőrészlete

Az ingatlanbefektetés előnyei

A lakáspiac változásai viszonylag könnyen nyomon követhetők, és az, hogy éppen milyen periódus van az ingatlanpiacon, megtudható például az MNB lakásárindexéből vagy internetes cikkekből. Ezek áttanulmányozása után már képed lesz arról, hogy a választott céljaidhoz melyik lehet számodra a legkedvezőbb a vétel, csak várd ki a megfelelő pillanatot a vásárlásra! Ha ez csak mellékjövedelem, akkor érdemes olyan céget megbízni az ügyintézéssel, aki éjjel-nappal elérhető helyetted. Ezután nincs más dolgod, mint élvezni a bérleti díj-bevételt, azaz a nyereséget.

 

Forrás: OTP otthon

Compare listings

Compare