Ha kiveszel egy lakást, ezekre fokozottan figyelj.
A régi magyar mondás szerint a szó elszáll, az írás megmarad. Munkánk során számtalanszor tapasztaltuk már, hogy a felek szóban megállapodnak valamiben, aztán később máshogyan emlékeznek a megbeszéltekre.
A bérleti szerződésre azért van szükség, mert ebben van lefektetve, kik és miben állapodnak meg, kinek milyen jogai és kötelezettségei vannak. Amennyiben a bérleti szerződés ideje alatt valamilyen probléma merül fel, például elromlik valami, megsérül valami, vagy nem fizeti a bérlő a bérleti díjat, akkor ez a dokumentum határozza meg, ki mit követelhet, ki miért felelős, és mi fog történni abban az esetben, ha valaki megszegné a megállapodás feltételeit.
Előfordul, hogy a lakás kiadója és a leendő bérlő nagyszerűen megtalálják a hangot, esetleg közös ismerős révén találkoztak, vagy ők maguk a kollégák, barátok, rokonok. Akármilyen természetű is a viszony, bérleti szerződésre mindig szükség van, és nemcsak a bérlő, de a bérbeadó részéről is fontos.
Nem akármilyen bérleti szerződésre van szükség, hanem olyanra, ami hiánytalanul magában foglalja a legfontosabb tudnivalókat és feltételeket.
A bérleti szerződések elmaradhatatlan pontjai
- Bérbeadó és bérlő adatai – amennyiben a bérlőn (= szerződő fél) kívül más is az ingatlanban fog lakni, úgy lakóként őket is fel szokás tüntetni a szerződésben.
- Időtartam meghatározása (határozott vagy határozatlan).
- Az ingatlan meghatározása (pontos cím, méret).
- Bérleti díj és a díj emelésének lehetséges időpontja és mértéke; milyen formában történik a fizetés (utalás/készpénz); fizetési határidők.
- Kaució, annak tisztázása mikor és milyen esetben jár vissza, és milyen esetben nem.
- Rezsiköltségek elszámolásának módja.
- Bérbeadó és bérlő kötelezettségei.
- Bérbeadó és bérlő felelősségei.
- Mit lehet, és mit nem lehet a lakásban: háziállat tartása, dohányzás, ingatlanba való bejelentkezés, valamint hogy továbbadható-e bérbe.
- Egy lényeges kitétel, hogy a szerződés bármilyen módosítása csak írásban és a felek közös megállapodása esetén lehetséges.
- Törvényi hivatkozás: Ptk – 1993. évi LXXVIII. Törvény.
- Tanúk.
- Bútorlista, melyhez érdemes képeket is csatolni.
- Birtokba adási jegyzőkönyv, ezzel együtt a közüzemi mérőórák leolvasása.
Amennyiben a szerződéstervezet nem tartalmaz valamilyen számunkra lényeges pontot, vagy valami nem egyértelmű, akkor arról mindenképp érdemes egyeztetni, illetve amiben megállapodtunk, azt belefoglalni a bérleti szerződésbe. Nyugodtan kérjük szakember segítségét, ha nem vagyunk biztosak a dolgunkban.
Amennyiben szakértő segítségére van szükséged, keress minket elérhetőségeinken!